„…muzikos tikslas - sujaudinti sielą. Joks kitas menas taip subtiliai nesužadina žmogaus širdyje kilnių jausmų; joks kitas menas sielai neatveria gamtos grožio, pažinimo žavesio, tautų savitumo, jų audringų aistrų ir skausmingų kančių…“

 

[Žorž Sand]

Pagrindinis Arfos istorija Arfos draugija Kodėl verta groti arfa? Rėmimas
Kontaktai Renginiai / Naujienos Nuorodos Foto galerija

Renginiai / Naujienos

atgalPRANEŠIMAS SPAUDAI

 

Jos didenybė arfa tris dienas karaliaus Vilniuje

Arfa – nepaprastai aukštinamas ir vertinamas instrumentas. Arfininkas nuo seniausių laikų buvo laikomas ypatingu, paslaptingu. Tai dažniausiai epuose, romanuose ir poemose minimas muzikos instrumentas. Karalius Dovydas dažnai vaizduojamas su arfa rankose. O kai kalbama apie muzikanto meistriškumą, jis siejamas būtent su gebėjimu
skambinti arfa. Ilgą laiką šis instrumentas buvo toks populiarus, kad juo groti mokėjo net
karaliai ir karališkos šeimos nariai. Kartu tai buvo privilegijuotas instrumentas - karaliaus asmeniniuose apartamentuose buvo galima groti tik arfa.

Šio karališkojo instrumento stebuklingi ir žavintys garsai, išgaunami ir perteikiami puikių atlikėjų, liesis   tris pavasario vakarus Vilniuje, iškart po Velykų.

Pirmą kartą Lietuvoje balandžio 26-29 dienomis organizuojamas Baltijos arfos muzikos festivalis. Į jį sukviesti arfininkai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Latvijos, Estijos, Rusijos, JAV. Sulauksime žymios arfininkės ir pedagogės, Rusijos Gnesinų muzikos akademijos bei Gnesinų muzikos mokyklos Maskvoje profesorės, Mildos Agazarian, kuri ves meistriškumo kursus. M. Agazarian kaip žiuri narė yra nuolat  kviečiama į nacionalinius ir tarptautinius arfos konkursus, o jos studentai yra daugelio tarptautinių konkursų nugalėtojai. Prof. M. Agazarian meistriškumo kursus veda įvairiose pasaulio šalyse, tad jos pirmasis vizitas Lietuvoje buvo ilgai derinamas, sunkai įterpiamas jos intensyvioje veiklos dienotvarkėje ir yra labai laukiamas.

Ji į Vilnių atvyks su savo studente, tarptautinių konkursų laureate, Vasilisa Luščevskaja, koncertuosiančia balandžio 26 dieną 19 val. Nacionalinės M.K.Čiurlionio menų mokyklos Koncertų salėje. V. Luščevskaja dažnai dalyvauja įvairiuose arfos festivaliuose Rusijoje ir už jos ribų (Prancūzijoje, Ispanijoje, JAV), aktyviai koncertuoja kaip solistė  su įvairiais Rusijos orkestrais, taip pat ir kaip seserų ansamblio „Quintelle“ narė (jos keturios seserys taip pat yra muzikės, grojančios fortepijonu, smuiku, altu ir violončele).

Kartu su Vasilisa Luščevskaja balandžio 26 d. koncerte gros keltų arfos virtuozė iš JAV, šiuo metu studijuojanti Helsinkyje Lily Neill,  kuri yra įvardinama kaip “…naujosios arfos revoliucijos atstovė, atskleidusi anksčiau niekad negirdėtus arfos muzikos aspektus”, Airijos muzikos žurnalas, 2005 m. Ji yra visos Airijos arfos konkurso nugalėtoja, taip pat yra gavusi daugybę įvairių premijų, apdovanojimų, stipendijų už techninius ir meninius gebėjimus bei už savo originalias kompozicijas arfai. Lietuvos publikai ji pristatys spalvingą, retai Lietuvoje atliekamą  airių, škotų, suomių, švedų muzikos programą. 

Balandžio 27 d. 19 val. toje pačioje salėje įvyks jau tradiciniu tapęs, Lietuvos jaunųjų arfininkių, užsienio muzikos akademijų studenčių bei profesionalių arfininkių koncertas “Glissando”. Šiemet jis tapo tarptautiniu. Jame taip pat dalyvaus atlikėjos iš Latvijos. Koncerto dalyvės: Aistė Baliunytė, Gabrielė Beinarytė, Paula Bendoraitytė, Felicita Maročkinaitė, Gabija Beatryčė Rimkutė, Miglė Sakavičiūtė, Linda Šimanauskaitė, Giedra Julija Tutkute, Viktorija Smailytė, Liucilė Vilimaitė (Lietuva); Margarita Hrolenko, Elizabete Gulbe, Elizabēta Lāce, Darta Tisenkopfa (Latvija).

 Balandžio 28 d. laukia išskirtinis vakaras – baigiamasis festivalio koncertas “Arfos muzikos perlai”. Nacionalinės M.K.Čiurlionio menų mokyklos Šokio teatro scenoje muzikuos Ženevos aukštosios muzikos mokyklos studentės,  Nacionalinės M.K.Čiurlionio menų mokyklos absolventės Agnė Keblytė ir Joana Daunytė. Abi arfininkės aktyviai dalyvauja koncertuose,  tarptautiniuose festivaliuose. Agnė Keblytė neseniai pelnė svarų apdovanojimą tarptautiniame konkurse – ji laimėjo pirmąją vietą Arfos konkurse Segede (Vengrija).  Vasario mėnesį Tarptautiniame kamerinės muzikos konkurse „Concurso Iberico“ Madride (Ispanija) kartu su arfininke Joana Daunyte laimėjo II vietą. Joana yra gerai pažįstama Lietuvos publikai atlikėja. Ji yra koncertavusi su daugeliu žymiausių Lietuvos meno kolektyvų, yra atlikusi keletą  lietuvių kompozitorių premjerų. Viena jų – V. Barkausko „Intermezzo Italiano“, op.131 arfai solo „Tai mano subtilūs poetiniai įspūdžiai po pirmos tiesioginės pažinties su Italija, su jos grožybėmis. Kūrinį dedikuoju pirmajai atlikėjai Joanai Daunytei“, - teigė kompozitorius Vytautas Barkauskas.  Šį kūrinį išgirsime ir baigiamajame festivalio koncerte,  balandžio 28 d. O antroje šio koncerto dalyje laukia staigmena tų, kurie galvoja, kad arfa - moterų privilegija. Iš Sankt Peterburgo atvyks garsus, jau trečiosios kartos, arfininkas ir daugelio kūrinių arfai kompozitorius Andresas Izmailovas ir jo sūnus, ketvirtosios kartos arfininkas, kelių tarptautinių konkursų laureatas,  Artemijus Izmailovas. Vyriškas arfos duetas? Tikrai verta išgirsti.

Balandžio 29 d. 10 val. arfininkas ir kompozitorius Andresas Izmailovas praves kompozicijos meistriškumo kursus. Kviečiame visus, besidominčius kompozicija ir norinčius kurti muziką arfai. Kursai vyks Nacionalinės M.K.Čiurlionio menų mokyklos Beatričės salėje.
Iš kart po Velykų laukia nuostabus pavasariškas renginys - Pirmasis Baltijos arfos muzikos festivalis.  Prisijunkite prie arfos muzikos mylėtojų!

Festivalio organizatoriai – “Arfos draugija” (www.arfosdraugija.lt) ir Nacionalinė M.K.Čiurlionio menų mokykla.

 

atgal